Większość z nas po kilku latach używania Maka myśli o zmianie na nowy, szybszy, lepiej wyposażony. Jednak koszt jego zakupu to wydatek kilku tysięcy złotych, na który nie każdy może sobie pozwolić. Unowocześnić i przyspieszyć komputer często da się w o wiele tańszy sposób - wymieniając tradycyjny dysk twardy na SSD. 


Różnica pomiędzy dyskiem SSD a HDD, to przede wszystkim znacznie szybsze działanie - każda operacja odbywa się szybciej, co przekłada się na o wiele przyjemniejszą pracę. Komputer niemalże od razu wykonuje polecenia, a system wybudza się w ciągu sekundy od naciśnięcia przycisku lub podniesienia pokrywy MacBooka. Czas potrzebny do uruchomienia programów może się skrócić nawet o kilkadziesiąt procent, podobnie jak prędkość zapisu/odczytu danych. Jest to zauważalne w codziennych czynnościach, jak praca w programie Mail, przeglądanie i edytowanie zdjęć w iPhoto, zabawa z filmami w iMovie itp. Wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wiadomości elektroniczne pobierają się dosłownie natychmiast, filtry na zdjęcia nakładają się znacznie płynniej, a eksportowanie filmowej produkcji do pliku wideo trwa nawet do kilku razy krócej. Lepiej pracuje się również z programami profesjonalnymi, jak choćby Photoshop, InDesign i pozostałymi, które wchodzą w skład pakietu Adobe. Przyjemniej serfuje się także po Internecie. Użytkując Safari, w którym trzymacie kilkanaście otwartych zakładek, bez problemu możecie przerzucać się pomiędzy kartami, gdyż wszystkie dane załadują się praktycznie w ułamku sekundy. Podobnie wygląda sprawa Spotlight - komputer od razu wyszukuje informacje, zanim jeszcze zdążymy wpisać nazwę pliku do końca. 
Dodatkowo, dyski SSD są w zasadzie bezgłośnie, ponieważ nie posiadają ruchomych części, wibrujących w trakcie pracy, co przy okazji pozwala zmniejszyć ryzyko awarii dysku, jeśli często przenosicie komputer z miejsca na miejsce.

Instalacji dysku SSD można dokonać w większości komputerów stacjonarnych i przenośnych. Jest to koszt wielokrotnie niższy niż zakup nowego modelu. Zmiany będą widoczne już przy pierwszym uruchomieniu systemu, przyczyniając się do wzrostu ogólnej szybkości działania, jakiej nie zapewni nawet wymiana procesora. Warto  zastanowić się nad wymianą dysku na SSD, jeśli nasz komputer ma tradycyjny dysk twardy i nie jest starszy niż 5-6 lat. Pamiętać też trzeba, że w komputerach nowych, objętych gwarancją Apple, nie należy dokonywać takich zmian, gdyż skutkuje to utratą tejże gwarancji.

 

Jeśli jesteście zainteresowani „odświeżeniem” Waszego Maka, zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych salonów badź naszym autoryzowanym serwisem. Na koniec zachęcamy do zerknięcia na wideo porównacze prędkości MacBooka Pro z 2009 roku - na obu komputerach zamrożone zostały  cztery programy Adobe, m.in. InDesign oraz Photoshop. Lewy MacBook posiada dysk SSD, prawy HDD. Sprawdźcie, ile czasu oszczędzacie tylko przy każdym włączeniu komputera. ;)

Aktualizacja, 26.03.2016: Wspomniane w artykule wideo nie jest już niestety dostępne w serwisie YouTube. Podobne materiały znajdziesz jednak TUTAJ oraz TUTAJ.Podobne artykuły

 

1. Test kamery GoPro Hero. Profesjonalne kamery wykorzystywane przez sportów teraz dostępne dla zupełnie nowej grupy odbiorców.

2. Fitbit Flex. Mój osobisty trener. Pogoda nie zawsze zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu, ale mamy w naszej ofercie coś, co pozwoli zadbać Wam o formę nawet zimą!

3. Twoja własna chmura. Są na świecie zawody, których specyfika pracy wymaga natychmiastowego dostepu do firmowych danych, o czym doskonale wiedzą prawnicy, menadżerowie czy handlowcy...

4. Gry dla dzieci w App Store. W App Store pojawiła się nowa zakładka, przedstawiająca najlepsze tytuły, jakie warto zainstalować swoim pociechom na na iPadzie lub iPhone'ie.