Nie wiesz, którego iPhone’a wybrać i chciałbyś porównać iPhone 6s vs iPhone 7? Oto nasze zestawienie, które ma zastosowania także w przypadku iPhone 6s Plus vs iPhone 7 Plus.

 

iPhone 6s vs iPhone 7

 

 Szybkość

 

Choć udoskonalona wersja szóstki pojawiła się na rynku w 2015 roku, trudno mówić o jakimkolwiek zestarzeniu się tego modelu. Procesor A9 cały czas nieźle spisuje się w grach, a system operacyjny iOS pracuje płynnie i bez przycięć animacji. Nie da się ukryć, że A10 Fusion w iPhonie 7 jest potężniejszym procesorem, który pozwala wykonywać pewne czynności szybciej, jednak w normalnym użytkowaniu różnice nie są aż tak widoczne, dopóki nie położysz obu urządzeń obok siebie. Wówczas iPhone 7 będzie minimalnie szybszy. Chip w siódemce ma jednak inną zaletę – jest bardziej energooszczędny, co przekłada się na dodatkowe godziny pracy na jednym ładowaniu (max 2h). I nie są to tylko dane na papierze - różnicę naprawdę czuć.

 

Wyświetlacz

 

Oba modele zostały wyposażone w technologię 3D Touch, która pozwala poruszać się po systemie w dużo prostszy sposób. Oba posiadają także 4,7-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1334 x 750 px, jednak iPhone 7 posiada rozszerzoną gamę kolorów, co z kolei przekłada się na lepsze odwzorowanie barw. Jest on także o 25% jaśniejszy, dzięki czemu wszystkie filmy i zdjęcia – zwłaszcza z dużą ilością kolorów – ogląda się dużo przyjemniej, a tekst na ekranie jest świetnie widoczny nawet w pełnym słońcu.

 

 

Aparat

 

W tym przypadku różnica widoczna jest gołym okiem. Jeśli chwycisz oba telefony do ręki, zauważysz, że obiektyw iPhone’a 7 jest znacznie większy niż w iPhonie 6s, dzięki czemu będziesz mógł robić lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu (np. wieczorem, na imprezie lub w pomieszczeniach). Nie znaczy to oczywiście, że zdjęcia w iPhonie 6s są kiepskie – wręcz przeciwnie! Model z 2015 roku nadal spisuje się pod tym względem bardzo dobrze, a siódemka jest po prostu trochę lepsza, również w przypadku wideo – wygrywa szybszym łapaniem ostrości i optyczną stabilizacją obrazu.

 

Muzyka

 

To chyba punkt, który wzbudza najwięcej kontrowersji przy zakupie. W iPhonie 7 nie ma wejścia jack 3.5 mm, co uniemożliwia podłączenie do telefonu tradycyjnego słuchawek bez użycia przejściówki. Na szczęście Apple dodaje ją do każdego pudełka wraz z EarPodsami ze złączem Lightning, a więc tragedii nie ma. Po prostu musisz słuchać muzyki na kablu w słuchawkach Apple (bądź innych dedykowanych do tego modelu) lub bezprzewodowo przez Bluetooth, np. w Beats Solo3 Wireless, JBL E45BT, czy Marshallach. W iPhonie 6s oczywiście tego problemu nie ma, a więc podłączysz do niego nawet słuchawki, które kupiłeś w latach 90-tych do walkmana. Brak tradycyjnego złącza umożliwił jednak umieszczenie w siódemce głośników Stereo, które są dwukrotnie głośniejsze niż w 6s, a te są przydatne nie tylko do odsłuchu ulubionych playlist, ale także podczas oglądania filmów na YouTube, rozmów głosowych i powiadomień – dzwonek w iPhonie 7 słyszy się głośno i wyraźnie nawet z najbardziej odległego końca mieszkania.

 

 

Touch ID

 

Tutaj nie ma o czym mówić. Siódemka wprost „niszczy” iPhone’a 6s pod względem szybkości i dokładności odczytu odcisku palca. W modelu z 2015 roku trwa to około 1 sekundy, w iPhonie 7 czas ten został skrócony o jakąś połowę. Touch ID jest tak szybki, że wielokrotnie nie zdążysz nawet odczytać godziny, a Twoim oczom już ukaże się ekran z aplikacjami. Czytnik jest także dużo dokładniejszy i bez trudu odblokujesz telefon nawet w trakcie deszczu lub po treningu. Jest jeszcze coś – w iPhonie 6s Touch ID możesz wcisnąć, a sam przycisk jest fizyczny. W siódemce tak się nie da i choć wydaje się, że go wduszasz, w rzeczywistości czujesz lekkie odbicie silników wibracyjnych Taptic Engine. Na początku wrażenie jest dziwnie, ale po kilku dniach się przyzwyczaisz i z całą pewnoscią nie będziesz chciał już wracać do starszych generacji.

 

 

Który model wybrać?

 

Na to pytanie musisz oczywiście odpowiedzieć sobie sam. Nie da się ukryć, że w kwestii porównania parametrów i ogólnych wrażeń siódemka wybada lepiej, jednak różnice nie są aż tak drastyczne. Nowsza generacja na pewno jest odrobinę szybsza, oferuje dokładniejsze zdjęcia, wodoszczelność (z telefonem nie można pływać, ale jeśli wpadnie Ci do basenu, nie musisz się martwić), lepsze głośniki, odrobinę dłuższy czas pracy na baterii i zupełnie nowy Touch ID. Naszym zdaniem warto dołożyć trochę pieniędzy i wybrać iPhone’a 7 – choćby ze względu na dłuższe wsparcie aktualizacjami – jednak jeśli z braku gotówki wybierzesz iPhone’a 6s, na pewno nie będziesz żałował. Przed zakupem wpadnij do jednego z salonów Cortland Apple Premium Reseller, aby porównać oba modele na żywo. Chętnie odpowiemy także na wszystkie Twoje pytania :)

 

 

Podobne artykuły

 

1. Czy to dobry moment na zakup MacBooka Air? 
Wahasz się nad zakupem MacBooka? Sprawdzamy, czy warto go kupić w 2017 roku.

2. Czy warto kupić iPhone'a SE lub 6s w 2017 roku?
Jeśli nie chcesz przeznaczyć ponad 3000 złotych na zakup najnowszego iPhone'a, rozważ poprzednie modele.  

3. Dlaczego MacBook Air to idealny komputer na studia?
Studiowanie nie musi być trudne. Twój MacBook pomoże Ci wszystko ogarnąć!

4. Wymiana baterii w iPhone
Problemy z baterią? W Cortland wymienisz ją za 385 zł!